05549606655 - 04362127715

Kılcal Damar Tedavisi Nd:YAG

kilcal-damar-varis-tedavileri

LAZERLE KILCAL DAMAR TEDAVİSİ

Genelde yüz bölgesinde ve yer yer tüm vücutta da görülen, kılcal damarların genişlemesiyle ciltte rahatsız edici kırmızımsı bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Kılcal damar tedavisi, genişleyen kılcal damarların sağlık açısından büyük bir rahatsızlık vermemesine karşın estetik kaygılardan dolayı yaygın olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir.

KILCAL DAMAR TEDAVİSİNDE HANGİ LAZER KULLANILIYOR?

Tedavide Nd:YAG türü lazer ışınları kullanılmaktadır. Nd:YAG (1064nm) lazer ışınları hemoglobin üzerine yoğunlaşır. Kılcal damarları deforme ederek tedavi sağlar.

EN SIK TEDAVİYE BAŞVURULAN KILCAL DAMAR RAHATSIZLIKLARI

  • Burun ve elmacık çevresinde kızarıklık
  • Rozase / Gül hastalığı (Rozacea)
  • Şarap lekesi (portwine stain)

RAHATSIZLIĞA SEPEP OLAN ETKENLER

Kılcal damar rahatsızlığına sebep olan faktörler birden fazla olabilir. Genetik faktörler, güneş ışınları, gebelik sonrası, alkol ve öströjen fazlalığından kaynaklanabilir.

ROZASE / GÜL HASTALIĞI (ROZACEA) TEDAVİSİ

Rozase (rozacea) rahatsızlığı cilt yüzeyine yakın kılcal damarların genişlemesi sonucu cildin üst katmanında yoğun kızarıklar şeklinde kendini göstermektedir. Rozase, rahatsızlığın şiddetine bağlı olarak kişide özgüven eksikliğine sebep olmakta, kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Rozase rahatsızlığının tedavisinde bir çok yöntem kullanılmaktadır. Topikal kremler, ağızdan alınan antibiyotikler, lazer sistemler sayılabilir. Lazerle yapılan tedavilerde rahatsızlığı tetikleyen kılcal damarlar hedeflenmektedir. Diğer tedavilere göre daha etkin bir tedavi yöntemidir.

ŞARAP LEKESİ (PORTWİNE STAİN) TEDAVİSİ

Doğum lekesi diye de adlandırılan şarap lekesi rahatsızlığı, genellikle doğumdan hemen sonra ortaya çıkmaktadır. İlk başlarda pembemsi renkte, daha ilerki yaşlarda ise koyu kırmızı ve mor halini almaktadır. Rahatsızlık lazerle büyük ölçüde giderilebilir fakat tedaviden % 100 sonuç almak mümkün değilidir. Tedaviye erken yaşlarda başlanması tedavinin başarısını artırmaktadır.

SEANS SÜRESİ VE SEANS SAYILARI

Seanslar ortalama 15 – 30 dk. sürmektedir. Kılcal damar ve rozase tedavilerinde genelde 4 – 6 hafta aralıklarla 1 – 3 seans yeterli olurken şarap lekesi tedavilerinde hastanın yaşına ve lekenin büyüklüğüne göre hastanın tatmin derecesi seans sayısını belirlemektedir.

KILCAL DAMAR TEDAVİSİ SONRASI UYARILAR

  • Tedavi sonrasında ciltte hafif yanma, kızarıklar ve kabuklanma oluşabilir. Kılcal damar tedavisi sonrasında;
  • Birkaç hafta güneş ışığı ve solaryuma maruz kalınmamalı, güneş ışığından kaçınmak mümkün değilse de yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.
  • Duş alırken suyun fazla sıcak olmamasına dikkat edilmeli, bünyenin dayanabileceği en ılık sıcaklık seçilmelidir.

SIK SORULAN SORULAR

Lazerle kılcal damar tedavisi ağrılı / acılı bir işlem midir?
Tedavi sırasında hissedilir derecede acı duyulmaktadır. Ağrı eşiği düşük kişilerde anestezik krem ve lokal anestezi ile tedavi tamamlanır.

Lazerle kılcal damar tedavisinin yan etkisi var mıdır?
Lazerle kılcal damar tedavisinin geçici bir süre için ciltte tahriş ve yanma, yara ve kabuk bağlama gibi yan etkileri bulunmaktadır.

Lazerle kılcal damar tedavisi kalıcı mıdır?
Uygulama tedaviye yöneliktir. Tedavi edilen bölgede rahatsızlığın nüksetme riski çok düşüktür.

Danışma ve testler ücretli midir?
Hayır, dilediğiniz zaman randevu alarak uzmanlarımıza danışabilir, görüş ve ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz. Bizlere e-posta, telefon veya bizzat kliniklerimize gelmek suretiyle ulaşabilir, aklınıza takılan konularda bilgi alabilirsiniz.