05549606655 - 04362127715

CİLT RENGİ VE KIL TİPİNE GÖRE LAZER EPİLASYON SEÇİMİ!

synchro_replaysoprano_almaleda_epi-diode-lazer-epilasyon

Cilt Rengi ve Kıl Tipine Göre Lazer Epilasyon Seçimi!

Lazer epilasyon son yıllarda Ağrısız, kalıcı ve güvenli bir yöntem olması nedeniyle hem kadınlar hem de erkeklerde en sık talep edilen kozmetik işlemler arasına girmiştir.
Epilasyon, vücuttaki istenmeyen tüylerin hijyen veya kozmetik amaçlı yok edilmesi işlemidir. Lazer epilasyon ise, bu amaçla üretilmiş teknolojik cihaz sistemleri yardımı ile bu tüylerin kalıcı olarak yok edilmesidir. Bu yöntemin tedavide kullanımı son yıllarda gelişen teknoloji ile de oldukça yaygınlaşmıştır.
Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon, lazer cihazları kullanılarak tek tek tüm kıl ve kıl kümeleri lazer ışınları ile taranarak yapılır. Bu işlem, kullanılan lazer sistemine ve vücutta uygulama yapılacak bölgeye göre farklı cihaz ve farklı tipte başlıklar kullanılarak hedeflenen tüm alanlar taranarak uygulanır. Başarılı ve etkin tedavi sonucu için mutlaka uygulama yapılacak bölgeye göre uygun cihaz seçimi yapılmalıdır.

Lazer Epilasyon Nasıl Bir Tedavidir?

Lazer cihazları, üretim amacına göre farklı dalga boylarında ışık üreten cihazlardır. Lazer epilasyonda, farklı dalga boylarında üretilen ışık, kıl köklerine etki etmektedir. Kıl kökünün gelişimi 3 farklı fazdan oluşur. Vücutta kıl kökleri bu gelişim fazlarını farklı dönemlerde yaşar. Lazer ışınları özellikle büyüme fazındaki kıl kökleri üzerinde etkili olmaktadır. Kıl köküne ulaşan lazer ışını, kıl kökünde bulunan renk maddesi tarafından emilir. Işık enerjisi ısı enerjisine dönüşür ve oluşan bu ısı da kıl kökünü tahrip ederek yeni kıl uzamasına engel olur. Böylece büyüme fazındaki kıllar yok edilmiş olur.

Kullanılan Lazer Sistemleri Nelerdir?

Lazer epilasyon tedavilerinde farklı lazer sistemleri kullanılmaktadır. Bunlar arasında dalga boyları farklı olan Alexandrite Lazer, Diode Ütüleme Lazer (Buz Lazer) ve Nd-Yag Lazer sistemleri en sık kullanılan sistemlerdir.
Ancak Bunlara yeni eklenen Scanner (Tarama) Lazer LEDA EPİ 808 nm dalga boyunda 1-4 Cilt tipleri için hızlı çözüm sunduğu kanıtlanmıştır. LEDA EPI 980 ek aparatı, 980 nm dalga boyunda koyu cilt tiplerine de uygulanan etkili tedavi imkanı sunmaktadır. Koyu renk ciltlerin tedavisinde kullanılan 980 nm dalga boyundaki ışın melamin tarafından daha az emilir. Böylece koyu renk, hassas, batık kıllarda ve nazik ciltlerde etkili tedavi sağlar.

Hastada lazer sistemi seçimi neye göre yapılmaktadır?

Cihaz seçimi yani lazer sistemi seçimi, her hastada farklı olan, cilt rengi, kıl tipi ve kıl kökü rengine göre seçilmelidir. Bu kriterler lazer ışınlarının kıl köküne uyguladığı tedaviyi etkilediği için, söz konusu kriterlere uygun lazer sistemi ile tedavi yapılmalı. Çünkü Alexandrite Lazer, Diode Ütüleme Lazer, Nd:Yag Lazer ve Scanner lazerlerin etkinlik alanları farklıdır. Bu nedenle tedavi öncesi mutlaka kişinin muayenesi yapılarak cilt rengi, kıl kökü rengi ve kalınlığı belirlenmelidir.